Karpathos. Cestovatelský bonus

27.07.2023

      Hory, moře, autentické vesnice a výborné jídlo. To vše nabízí rozmanitý řecký ostrov Karpathos v Egejském moři.

Pokud hledáte místo, kde budete moci cestovat, obdivovat přírodu, výhledy do dáli i dolu, a každý den být na naprosto odlišném místě, pak je to správná volba. Jestli však upřednostňujete památky a noční život, pak bych volila místo jiné.

Let z České republiky trvá necelé 3 hodiny. Dá se sem dostat i lodí z Kréty. Právě z Kréty sem dováží řadu surovin včetně zeleniny. Karpathos moc úrodný není, uvidíte zde spíše jen olivovníky a fíkovníky.

Ted pár čísel. Rozloha ostrova je 324 km2. Žije tu něco přes 6 tisíc obyvatel, přičemž většina v hlavním městě. Karpathos se dělí na několik obcí, neboli obecních jednotek.

Hlavní město Karpatos leží na jihovýchodě ostrova, do roku 1953 se jmenovalo Pigadia, proto se s tímto označením běžně setkáte. Městečko je menší, není příliš hlučné, je vlastně velmi příjemné. Hlavně v noci. Není tu žádný extrémní hluk, ale přitom žije a je magicky nasvícené. Hlavním městem vede písečná pláž, která ohromně čistá, přestože bychom ji mohli nazvat městskou pláží. Vůbec celý ostrov má prý nejčistší moře ze všech řeckých ostrovů. Ani na ulici a podél silnic neuvidíte žádný nepořádek.

Kdybyste pokračovali po východním pobřeží, dostanete se brzy do hor a jakmile se rozhodnete navštívit nějakou pláž, cesta povede záživnými serpentinami. Pokud jste vášnivými cestovateli po řeckých ostrovech, ani to vás určitě nepřekvapí. Když si budete půjčovat auto, za pár hodin pochopíte, proč vám půjčili to, co vám půjčili. Když se na nějaké cestě potkáte s protijedoucím vozidlem, budete děkovat, že jste tak malí. Stejně tak při parkování či vyparkovávání.

Východní pobřeží Karpathosu je rozhodně jiné než východní. Pláže oblázkové, voda průzračná a při šnorchlování si užijete neuvěřitelnou podívanou. Když pojedete po hlavní silnici, která vede nad útesy, můžete si jen vybrat, na jakou pláž se svezete dolu. Ale není to samozřejmě jen o plážích. Rozprostře se vám neuvěřitelná podívaná na nekonečno. A tu pláž pak budete mít už jen za odměnu. Jako například Apella beach. Možná nejznámější pláž ostrova. Pokud nejste nejzdatnějšími řidiči a neumíte auto otočit na 1 metru čtverečním, doporučila bych nezajíždět dolů až na parkoviště. Je malinké a bude nejspíš plné. Sami uvidíte, že auta lemují silnici už tři zatáčky nad ním a s parkováním si tu rozhodně hlavu nikdo neláme. Takže zaparkujte raději tam, kde to na pohodu půjde. Potom vás čeká nádherná pláž. S bílými oblázky i světlým pískem. Je tu i taverna s dechberoucím výhledem a příjemným personálem. Tohle místo se vám nebude chtít opustit.

Pokud pojedete ještě kousek na sever a sjedete opět výživnou cestou dolu, objevíte vesničku Agios Nikolaos a její písečnou pláž s lagunami v bílých skalnatých útesech, které jsou trochu schované a jsou jen pro dobrodruhy. Na některé se ani pěšky nedostanete, musíte po vodě.

Západ ostrova je trochu odlišný. Silnice nevede stále horami, ale občas jedete i podél divokého pobřeží a musíte být hodně ostražití, abyste neminuli odbočku na vámi vybranou pláž. Ráda vzpomínám na stejnojmennou pláž Agios Nikolaos, která byla písečná a evidentně dost turistická, ale díky útesům, které ji lemovaly, nám moře dopřálo úžasnou vlnovou smršť, do které vlezl snad i zarputilý opalovač. Večer se pláž vylidní a vy ji poznáte zase úplně jinak-skrze surfařskou atmosféru v místním baru. Prostě Freedom and happiness.

A teď se přesuneme se do hor. Kousek pod nejvyšší vrchol Kali Limni, který je 1215mnm, se dá dokonce dojet i autem. Nebo si můžete udělat trek přímo od moře. V každém případě narazíte na ospalou taverničku kousek pod vrcholem, která nemá chybu. Sice jsme tam nikoho nepotkali, ale nedopité frappé, mobily a peníze na stole napovídaly, že tam přece jen někdo byl. Na místo vede řekněme skorosilnice . Chvilkama nevíte, jestli jedete dobře a jestli má silnice vůbec pokračování a nejedete do nebe. Ale stojí to rozhodně za to.

Během cest po ostrově budete určitě projíždět nějakou horskou vesničkou. Autenticita místního života vás pohltí. A budete si představovat, jaké to vlastně může být, žít v malé horské řecké vesničce. Tím spíš vás nejspíš překvapí, že i tam se v klidu domluvíte anglicky a téměř vše můžete platit kartou.

Jednou na nás čeká ještě i sever ostrova. Úžasný Lefkos a Olympos. Ten jsme nestihli, protože jsme řešili menší úraz a museli pravidelně navštěvovat nemocnici v Pigadii. Ale i to je zkušenost.

Jsme ve speciálu Jóga Podcastu, proto se budu chvíli věnovat Jóga pobytům, které byste případně chtěli na tomhle ostrově uspořádat. Je tu jeden resort, který je přímo na studium a praxi jógy určený. Je to na západním pobřeží v městečku Adia. Je zde vybudována i shala, která je na příjemném místě s výhledem na moře. Dalo by se určitě najít vícero míst, kde by to bez problému šlo, asi záleží na tom, kolik by vás bylo a na co všechno je vaše klientela zvyklá. Stejně si ale myslím, že pokud byste byli na jednom místě, byla by to škoda. Tenhle ostrov chce zkrátka procestovat.

Už nyní vím, že se na Karpathos brzy vrátím. Třeba se tam někdy potkáme.

Pokud se Vám Cestovatelský bonus líbil, budu ráda za Vaši podporu na Pickey. Děkuji a přeji šťastnou cestu !

©KarolínaTouJou


Vyplněním e‑mailu se přihlašujete k obsahovému newsletteru tvůrce a souhlasíte s obchodními podmínkami.

Powered by

V tomto rozhovoru ze zámku v Rožmitále tě Adéla a Iva provedou světem organizování jóga cest a pobytů. Pokud miluješ jógu, cestování a toužíš po inspiraci pro svůj další relaxační pobyt, tohle video je přesně pro tebe! Dozvíš se, jaké akce chystají, co všechno na jejich pobytech zažiješ, a získáš náhled do zákulisí jejich plánování. Těšíme se na...

Ahoj všichni! Vítám vás u dnešního videa, ve kterém mám tu čest přivítat skvělou fotografku, která se specializuje na focení jógy. Povídáme si o tom, jaké to je zachytit krásu pohybu a soustředění, o výzvách spojených s fotografováním jógy a jak se jí daří propojit umění s touto duchovní praxí. Pokud vás zajímá fotografie, jóga, nebo jen hledáte...

300x300